پزشکی فوتبال،از گذشته تا به آینده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۲
ادامه مطلب "پزشکی فوتبال،از گذشته تا به آینده"

" >

فیفا انجام این مهم را به دوش پزشکان و کادر پزشکی مشغول به فعالیت در مراکز پزشکی خود گذاشته است و سالانه تلاش می کند تا تمامی مراکز،  گزارش فعالیت های علمی خود را به اطلاع سایرین برسانند تا بتوانند برای سال بعد تصمیم گیری ها و قانون گذاری های بهتری داشته باشند.


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک، دکتر بهار حسن میرزایی  مسئول کمیته تحقیقات و توسعه مرکز پزشکی فیفا در ایران ( ایفمارک) گفت: طی دو دهه گذشته، پزشکی فوتبال  پیشرفت چشمگیری داشته است. درست است که به صورت سنتی،  عملکرد بیشتر در جهت تشخیص بهتر آسیب ها با استفاده از تکنیک های پیشرفته تصویربرداری و همچنین تلاش برای درمان بهتر با استفاده از تکنیک های جدیدتر جراحی بوده است،  اما جمعیت رو به افزایش فوتبالیست ها و آسیب های آنها،  باعث ایجاد تغییر در این نگاه سنتی و قدم برداشتن در راستای پیشگیری از آسیب در قدم اول شده است.

همین موضوع مهم بوده که باعث ایجاد مراکز پزشکی فیفا در سرتاسر دنیا و تلاش برای همه گیر کردن استفاده از برنامه های پیشگیری از آسیب مثل “برنامه گرم کردن ۱۱+” توسط مراکز پزشکی بین تیم های فوتبال و مربیان گشته است.

با در نظر گرفتن سیصد میلیون فوتبالیست در سراسر دنیا،  که هر کدام حداقل دو بار در سال دچار آسیب می شوند،  و اگر به طور میانگین هر بار آسیب باعث وارد آمدن هزینه ای معادل حداقل بین چهارصد هزار الی پانصد هزار تومان گردد، می توان حدس زد که چه هزینه درمان هنگفتی به بازیکن،  باشگاه،  فدراسیون فوتبال و وزارت بهداشت هر کشور وارد می شود.

جدا از هزینه های مادی،  هزینه های ناشی از دور ماندن یک بازیکن از زمین چه از نظر روحی چه از نظر نتایج به دست آمده توسط تیم،  غیرقابل محاسبه و غیر قابل جبران است. همچنین هزینه های درمانی ای یک فوتبالیست،  پس از پایان دوران فوتبال خود،  که به علت آسیب های وارده حین دوران فوتبال خود،  باید پرداخت کند، هیچگاه بدرستی نه دیده می شوند و نه حساب می شوند.

از این رو،  آینده  پزشکی فوتبال دنیا با اهداف زیر شکل خواهد گرفت :

– تدوین و استفاده از پروتکل های پیشگیری از آسیب
– تشخیص زودهنگام آسیب ها با روش های کمتر تهاجمی
– شناسایی دقیق فاکتورهای مستعد کننده  افراد به آسیب و تلاش برای رفع آنها

به علت اهمیت این موضوع،  فیفا انجام این مهم را به دوش پزشکان و کادر پزشکی مشغول به فعالیت در مراکز پزشکی خود گذاشته است و سالانه تلاش می کند تا تمامی مراکز،  گزارش فعالیت های علمی خود را به اطلاع سایرین برسانند تا بتوانند برای سال بعد تصمیم گیری ها و قانون گذاری های بهتری داشته باشند.

ایفمارک نیز، در کنار سایر مراکز سراسر دنیا،  تلاش امسال خود را بر اساس این سه هدف پایه گذاری کرده و در این راستا قدم برخواهد داشت،  تا بازیکنان فوتبال کشور،  با میزان آسیب دیدگی کمتری روبرو گردند و زمان دور ماندن آنها از میادین به حداقل کاهش یابد.

کانال رسمی ایفمارک را در تلگرام  دنبال کنید.