کفی طبی مخصوص فوتبالیست ها در ایفمارک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

.کفی های طبی علیرغم ظاهر ساده ای که دارند نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی و پیشگیری از آسیب دیدگی سیستم اسکلتی عضلانی بدن دارند


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک و گروه دپارتمان بیومکانیک مركز عالى پزشكى فیفا ( ایفمارك)، بخشی از اختلالات اسکلتی عضلانی نظیر کمردرد، زانو درد و… به دلیل اختلالات بیومکانیک بدن افراد به وجود می آید. اختلالات بیومکانیک به اختلالاتی گفته می شود که بدن از نظر ساختار اسکلتی عضلانی با آنها مواجه می شود. نظیر صافی کف پا، زانوی پرانتزی، گودی زیاد کمر، انحرافات ستون مهره و …

اختلالات بیومکانیک می تواند ریسک آسیب دیدگی را در ورزشکاران به میزان قابل توجهی بالا ببرد. به عنوان مثال در فوتبالیستی که دارای کف پای صاف است و یا گودی کف پای او از حد طبیعی خود بیشتر است، امکان آسیب دیدگی مچ پا بشدت بالا می رود. علاوه بر این صافی کف پا می تواند یکی از عوامل اصلی کمردرد و آسیب دیدگی های مفصل زانو بشمار آید.

دپارتمان بیومکانیک مرکز پزشکی فوتبال ایران (ایفمارک) با بهره گیری از تخصص های مهندسی پزشکی و ارتوپدی فنی ابتدا ارزیابی کامل بیومکانیک برای مراجعین به عمل می آورد. در این ارزیابی میزان گودی کف پا، وضعیت مچ پا، انحرافات زانو، انحرافات لگن، کوتاهی اندام های تحتانی، میزان گودی کمر، انحرافات جانبی ستون مهره، قوز پشت، وضعیت شانه ها، فرم سر و گردن و نیز نحوه راه رفتن فرد با استفاده از سیستمهای پیشرفته کلینیکال اسکن، معاینات و اندازه گیری های دقیق مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه آن به متخصصین پزشکی ورزشی و یا ارتوپدی ارائه می گردد و در صورت نیاز برای فرد ورزش های اصلاحی و یا ارتوزهای مناسب تجویز می گردد.

ارتوزها وسایلی هستند که به یک یا چند عضو از بدن کمک می کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند. یکی از ساده ترین ارتوزها کفی طبی است.

کفی های طبی علیرغم ظاهر ساده ای که دارند نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی و پیشگیری از آسیب دیدگی سیستم اسکلتی عضلانی بدن دارند.

کفی های طبی در دو نوع کلی پیش ساخته و اختصاصی تقسیم بندی می شوند. کفی های پیش ساخته بر اساس سایز پای فرد ارائه می شوند اما کفی های اختصاصی به طور خاص برای یک فرد طراحی و ساخته می شوند. طبق تحقیقات انجام شده کفی های اختصاصی تا سه برابر موثرتر از کفی های پیش ساخته عمل می کنند.

کفی های طبی که در مرکز ایفمارک تولید می شوند براساس اسکن پای فرد ساخته می شوند. بعد از اسکن با نرم افزار مخصوصی کفی مناسب پای فرد طراحی می گردد. برای این منظور در مرکز ایفمارک از نرم افزار طراحی کفی طبی وکسل کر که محصول کشور اسپانیا و یکی از قوی ترین نرم افزارهای طراحی کفی های اختصاصی در دنیا می باشد استفاده می گردد.

این نرم افزار امکان طراحی دقیق ترین کفی ها را برای انواع کفش های رانینگ و استوک فراهم می آورد. پس از طراحی کفی مورد نظر با استفاده از سیستم تراش کامپیوتری کورتک (سی.ان.سی) با دقت یک دهم میلیمتر ساخته می شود.

فرایند تولید کفی های طبی اختصاصی در مرکز ایفمارک و استفاده از پیشرفته ترین سیستم های اسکن، طراحی و تراش کفی سبب شده است که این کفی ها از کیفیت کم نظیری در ایران برخوردار باشند.

مکـانـال رسـمـی ایـفـمـارکـــ را در تـلـگـرامـــ دنـبـال کـنـیـد.