عوارض کاهش وزن فوری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

هدف از کاهش وزن، چربی سوزی و حفظ توده‌ی بدون چربی بدن است. اما هفته‌های اول کاهش وزن فوری معمولاً همراه با از دست دادن ترکیبی از وزن ِ آب، گوشت بدون چربی و چربی بدن است


به گزارش وب سایت رسمی ایفمارک، نیما ایوبی دپارتمان تغذیه مرکز پزشکی عالی فیفا(ایفمارک)، ما دوست داریم هر چه سریع‌تر وزن کم کنیم و خیلی از برنامه‌های رژیمی و مکمل‌های کاهش وزن و … نیز ادعا می‌کنند که می‌توانند در این راه به ما کمک خوبی کنند.

اما کاهش وزن فوری هم همیشه بهترین راه حل نیست. این احتمال زیاد است که بعد از اینکه به رژیم غذایی عادی خود برگشتید، وزن از دست رفته و یا حتی بیشتر از آن را دوباره به دست بیاورید.

از دست دادن چیزی بیشتر از چربی بدن

هدف از کاهش وزن، چربی سوزی و حفظ توده‌ی بدون چربی بدن است. اما هفته‌های اول کاهش وزن فوری معمولاً همراه با از دست دادن ترکیبی از وزن ِ  آب، گوشت بدون چربی و چربی بدن است.

حفظ توده‌ی بدون چربی کمک‌تان می‌کند تا سرعت متابولیسم خود را حفظ کرده و تفکیک عضلانی‌تان حفظ شود. چگالی استخوانی نیز می‌تواند با کاهش وزن فوری کم شود و این می‌تواند ریسک پوکی استخوان را افزایش بدهد.

یبوست یا اسهال

با کاهش وزن ناگهانی ممکن است دچار یبوست یا اسهال شوید. مثلاً اگر تغذیه‌تان را به رژیمی کم کالری‌تر تغییر دهید و مصرف گوشت را بیشتر کنید، احتمالاً دچار یبوست خواهید شد زیرا مصرف فیبر را ناگهان کم کرده‌اید.

اگر مصرف میوه و سبزی را ناگهان بیشتر کنید، پروسه‌ی گوارش‌تان سرعت خواهد گرفت. اگر برای کاهش وزن از نوشیدن مایعات پرهیز کنید، ممکن است بدن‌تان دهیدراته شده و احتمال یبوست هم بیشتر شود.

سر درد

سر درد می‌تواند یکی از عوارض جانبی رژیم بسیار کم کالری یا رژیم کم کالری باشد. زیرا این رژیم‌ها معمولاً کم کربوهیدرات هم هستند و می‌توانند باعث افت گلیکوژن در بدن شوند.

وقتی این اتفاق می‌افتد بدن، بافت عضله و توده‌ی بدون چربی را تخریب می‌کند تا ذخایر گلوکز را آزاد کرده و به مغز بفرستد. مغز فقط می‌تواند از گلوکز به عنوان سوخت استفاده کند.

اگر این ذخایر تحلیل بروند بدن سراغ چربی رفته و آن را به چیزی شبیه گلوکز تبدیل می‌کند تا مغز از آن به عنوان سوخت استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، دچار سر درد می‌شوید.

احتمال سنگ کیسه صفرا

بین ۱۲ تا ۲۵ درصد از افرادی که مقدار زیادی از وزن خود کم می‌کنند، دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند. کاهش وزن سریع می‌تواند ریسک تشکیل سنگ‌های کوچک در کیسه صفرا را افزایش بدهد. این سنگ‌ها در نهایت منجر به انسداد شده و لازم می‌شود با عمل جراحی این سنگ‌ها خارج شوند.

اگر قصد دارید سریع وزن کم کنید حتماً با پزشک مشورت کنید و هر سوالی که در مورد سنگ کیسه صفرا دارید از او بپرسید.

در پایان تاکید می گردد، استفاده از مکمل ها حتماً می بایست تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه و برحسب نیاز افراد صورت پذیرد تا آسیبی به سلامت شخص وارد نشود.

کـانـال رسـمـی ایـفـمـارکـــ را در تـلـگـرامـــ دنـبـال کـنـیـد.