خار پاشنه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱

معمولا اولین نشانه ها با گرفتگی عضلات دوقلو و پشت پا آغاز می شود. سپس این علایم به سمت پایین پا و نهایتا پاشنه می کشد.
بعد از ایستادن های طولانی مدت، راه رفتن طولانی مدت و گاهی حین ورزش و دویدن دردی تیرکشنده در پاشنه احساس می شود.


به گزارش وب سایت رسمی ایفمارک، امیررضا آفتابی رئیس دپارتمان فیزیوتراپی مرکز پزشکی عالی فیفا(ایفمارک)، زمانی که شما حین راه رفتن پاشنه پایتان درد میکند نخستین نشانه ها از بوجود آمدن خاری استخوانی در کف پا به نام خار پاشنه می تواند باشد.
معمولا اولین نشانه ها با گرفتگی عضلات دوقلو و پشت پا آغاز می شود. سپس این علایم به سمت پایین پا و نهایتا پاشنه می کشد.
بعد از ایستادن های طولانی مدت، راه رفتن طولانی مدت و گاهی حین ورزش و دویدن دردی تیرکشنده در پاشنه احساس می شود.
از دیگر علایم خار پاشنه دردی است که صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب حین چند قدم اول قدم برداشتن در پاشنه دارید و این علامت همراه با خشکی پاشنه هم می باشد. حتی گاهی اوقات بر اثر طولانی مدت نشستن پاشنه تان اینقدر خشک می شود که نمی توانید پایتان را روی زمین بگذارید.
علت به وجود آمدن خار پاشنه دقیق مشخص نیست اما معمولا استفاده از کفش های نامناسب، ایستادن های طولانی مدت، حالت پرانتزی یا ضربدری در زانو، صافی کف پا یا قوس زیادی پا، از بین رفتن چربی کف پا و … موجب ایجاد خارپاشنه می شود.
این ها همه نشان دهنده خار پاشنه در پای شماست که با یک عکس رادیوگرافی ساده و معاینه بالینی قابل تشخیص است. اینکه خار پاشنه در چه مرحله ای است به مدت زمان شروع آن بر میگردد. گاهی اوقات طی مدت کوتاهی خودبخود خودش خوب می شود ولی در برخی افراد این ضایعه تا سال ها هم طول می کشد.
این ضایعه، ضایعه ای است که تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد را از نظر روانی شدیدا آزار می دهد.
ممکن است برای درمان آن اقدامات مختلفی مثل کفی ژله ای، ماساژ با یخ، کشش عضلات ساق یا تزریق کورتون انجام داده باشید.
اما اگر تمامی این راهها را رفته اید و دوباره دردتان شروع شده، شاک ویو درمانی راه مناسبی است.
دستگاه شاک ویو، دستگاهی با آخرین تکنولوژی پزشکی و با بهره گیری از انرژی صوتی است که مخصوص ضایعاتی همچون خار پاشنه است. مطمئنا شما با دستگاه سنگ شکن کلیه آشنا هستید، شاک ویو در واقع همین دستگاه است اما با انرژِی و شدت کمتر که روی محل خار پاشنه استفاده می شود و موجب از بین رفتن علایم و دردهای آن می شود. شاید اگر تمامی راههای درمان دیگر را رفته اید، آخرین راه برای درمان شما شاک ویو باشد.
مرکز پزشکی ایفمارک مجهز به پیشرفته ترین دستگاه شاک ویو دنیا می باشد که تا به الان بیماران بسیاری که مبتلا به خار پاشنه بوده اند تحت درمان قرار گرفته اند. در این مرکز برای درمان خار پاشنه، ابتدا سونوگرافی دقیق و تست های بالینی و عملکردی دقیق صورت می گیرد و سپس درمان با شاک ویو طی چند جلسه درمان انجام می شود. همچنین علایم بیماران تا ۶ ماه پس از درمان هم از طریق تماس تلفنی پی گیری می شود که در صورت بازگشت هر گونه علایم مشابه سریعا اقدامات درمانی تکمیل گردد.
درمان خار پاشنه می تواند لذت راه رفتن و زندگی آسوده را به فرد بر گرداند.

کـانـال رسـمـی ایـفـمـارکـــ را در تـلـگـرامـــ دنـبـال کـنـیـد.