پیچ خوردگی‌های خفیف مچ پا را جدی بگیرید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
ادامه مطلب "پیچ خوردگی‌های خفیف مچ پا را جدی بگیرید"

" >

آسیب مچ پا در ورزش هایی نظیر فوتبال، والیبال و بسکتبال شایع می باشد.


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک، امیررضا آفتابی فیزیوتراپیست مرکز پزشکی فیفا در ایران (ایفمارک) گفت:آسیب مچ پا در ورزش هایی نظیر فوتبال، والیبال و بسکتبال شایع می باشد. رباط های مچ پا علاوه بر نقش ثبات دهنده و نگه دارنده استخوان های مچ پا، حاوی گیرنده های عصبی زیادی هستند.

در زمان آسیب حتی خفیف رباط های مچ پا به دلیل پیچ خوردگی این رباط ها علاوه بر آسیب به ساختار ثبات دهنده شان، به گیرنده های موجود در آن ها هم آسیب جدی وارد می شود و چون رباط توانایی گزارش محیطی را از دست می دهد، در نتیجه پیچ خوردگی مچ پا تکرار می شود.

لذا کامل کردن دوره توانبخشی و فیزیوتراپی تا بهبودی کامل، ضروری است. در فیزیوتراپی از دستگاه هایی مانند لیزر جهت ترمیم کامل رباط حتما استفاده گردد. همچنین تمرینات اختصاصی هماهنگی عصبی و عضلانی، تمرینات تعادلی و تمرینات مناسب دامنه حرکتی و قدرتی از الزامات  جهت پیشگیری از آسیب و پیچ خوردگی مجدد است.

استفاده از مچ بند یا تیپ کینزیو جهت کمک به ثبات مفصل در اوایل دوران بازگشت به بازی توصیه می شود ولی توجه شود که استفاده از آن نیز نباید مدت زیادی طول بکشد، زیرا استفاده طولانی از مچ بند یا تیپ می تواند منجر به ضعف عضلانی گردد.

پروتکل های درمانی و توانبخشی مچ پا در مرکز پزشکی ایفمارک به صورت اختصاصی برای ورزشکاران می باشد. کانال رسمی ایفمارک را در تلگرام  دنبال کنید.