اهمیت شستشوی دست قبل از امداد پزشکی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
ادامه مطلب "اهمیت شستشوی دست قبل از امداد پزشکی"

" >

دست های خود را قبل و بعد از تماس با بازیکن آسیب دیده بشویید.


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک، دکتر زهره هراتیان رئیس مرکز پزشکی فیفا ( ایفمارک) گفت: دست های خود را قبل و بعد از تماس با بازیکن آسیب دیده بشویید. بعد از خروج دستکش یا بعد از لمس لباس های آلوده بدون دستکش نیز دست های خود را بشویید.

شستشوی معمولی با آب و صابون اکثر باکتری های دستان شما را از بین می برد. بر اساس یک قانون عمومی هر زمان آلودگی واضح بر روی دستان شما نمایان شد یا به خون یا ترشحات بدن آلوده شد با آب و صابون شستشو دهید.

ابتدا دست های  خود را خیس کنید هر چه حرارات آب بیشتر باشد بهتر است سپس صابون استفاده کنید و آن را با یک حوله تمیز خشک کنید. بهتر است انگشتر و ساعت خود را قبل از شستشو جدا کنید. اگر قرار است بدون دستکش کار کنید باید جواهرات شما نیزقبل از درمان شستشو شوند.

استفاده از صابون مایع از نوع قالبی بهتر است. شستن دست ها حداقل می بایست ۱۵ ثانیه  مداوم و همراه با سایش محکم دست ها بهم  بدون اضافه کردن آب طول بکشد. تمام قسمت های دست مخصوصا شست ها و انشگتان و ناخن ها رو شستشو دهید.

دست ها را به آرامی زیر آب روان شستشو دهید. سپس دست ها را با دستمال یک بار مصرف خشک کنید. دستمال را بین دست ها حرکت دهید و پشت دست ها و لای انگشتان را نیز خشک کنید. اگر دستمال یک بار مصرف ندارید دست های خود را درهوا تکان دهید تا خشک شوند و به هیچ عنوان آن ها را با لباس خود خشک نکنید.

دستمال یک بار مصرف را به گونه ای دور بیاندازید که با دست شما تماس مجدد نداشته باشد. از حوله های عمومی جهت خشک کردن دست ها استفاده نکنید چرا که آنها می توانند منبع عفونت باشند.

پدهای الکلی نیز می توانند جایگزین شستشوی دست های تمیز باشند. (در صورتی که آلودگی واضح روی پوست مشهود نباشد). ژل های الکلی نمی توانند جانشین آب و صابون جهت شستشوی دست باشند. آن ها نمی توانند تمام جرم ها را از بین ببرند.

از کرم دست برای حفظ پوست در شرایط مطلوب استفاده کنید. ناهمواری پوست منبع انتقال عفونت خواهد بود. جهت اطمینان همواره صابون و حوله شخصی خود را همیشه به همراه داشته باشید.

کانال رسمی ایفمارک را در تلگرام  دنبال کنید.