تاثیر اختلال در بینایی و کانکاشن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
ادامه مطلب "تاثیر اختلال در بینایی و کانکاشن"

" >

مشاهده بروز بیشتر کانکاشن در فوتبالیست هایی است که دارای اختلال در میدان بینایی خود هستند.


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک، دکتر بهار حسن میرزایی مسئول کمیته تحقیقات و توسعه مرکز پزشکی فیفا در ایران ( ایفمارک) گفت: کانکاشن یا ضربه به سر در فوتبال،  از آسیب هایی است که هر روز بیش از پیش نسبت به اثرات آن بر سلامت بازیکنان فوتبالیست آگاهی ایجاد می شود.

با این وجود به علت ماهیت آن همچنان جزو آسیب هایی است که بازیکنان به سختی با این تشخیص و نیاز به استراحت بعد از آن کنار می آیند و دانش و پذیرش کمتری نسبت به آن دارند. از آنجا که هر روز بیش از پیش عوارض ناگوار این آسیب مشخص می گردد، که حتی می تواند به راحتی بازیکن را در خطر مرگ قرار دهد.

همچنین با توجه به جهانی بودن این دغدغه در کل فوتبال دنیا، فیفا نیز قوانین خاصی در مورد آن وضع کرده است که کلیه داوران و پزشکان باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند. از آنجا که از رسالت های اصلی ایفمارک در بحث آسیب،  پیشگیری از بروز آسیب ها می باشد،  طی مطالعه ی اخیری که در این مرکز انجام شد به بررسی ریسک فاکتورهای موجود برای این آسیب پرداخته شد.

از نتایج مهم این مطالعه، مشاهده بروز بیشتر کانکاشن در فوتبالیست هایی بود که دارای اختلال در میدان بینایی خود هستند. نتایج این مطالعه که به زودی در یکی از مجلات معتبر پزشکی ورزشی چاپ خواهد شد، با نتایج مطالعه دیگری که در همین کانال به آن اشاره شد و در آمریکا انجام شده بود،  همخوانی دارد.

محققین آمریکایی نیز اشاره داشتند که افرادی که با چشمان باز هِد می زنند، در مقایسه با افرادی که با چشمان بسته هِد می زنند، کمتر دچار کانکاشن می شوند، که این نتایج نیز به اهمیت دید و آگاهی محیطی بازیکن در پیشگیری از آسیب اشاره دارد.

با توجه به اثرات درازمدت کانکاشن و همچنین وجود احتمالی خطر بیشتر در رده های سنی پایه به علت آسیب پذیری بیشتر مغزی در این رده های سنی که می تواند اثرات پایداری برای بازیکنان جوان در آینده ایجاد کند،  اهمیت شناسایی صحیح افراد در خطر،  تشخیص درست آسیب و بازتوانی صحیح آن، خصوصا در این گروه های سنی،  بسیار ضروری است و اهمیت انجام معاینات هدفمند و اصولی در این سنین را ایجاب می کند.

کانال رسمی ایفمارک را در تلگرام  دنبال کنید.