آیا آب چغندر تاثیرات مفیدی روی عملکرد ورزشی دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۲
ادامه مطلب "آیا آب چغندر تاثیرات مفیدی روی عملکرد ورزشی دارد؟"

" >

چغندر یک منبع غذایی است که خاصیت درمانی نیز دارد و از جنبه مکمل های نیروزا هم شهرت فراوانی یافته است.


به گزارش وب‌سایت رسمی ایفمارک و گروه تغذیه مركز عالى پزشكى فیفا ( ایفمارك)، امروزه ورزشکاران و افراد فعال ، اطلاعات بیشتری در مورد غذاهای مفید برای بهبود عملکرد هایشان کسب می کنند. ثابت شده رژیم هاى سرشار از سبزیجاتی مانند چغندر تاثیر چشم گیری بر عملکرد بدن حین ورزش دارد. آب چغندر یا لبو ،  یکی از رایج ترین مکمل های ارگوژنیک یا نیروزا در میان ورزشکاران است .

چه چیزی باعث می شود چغندر ، چنین جایگاهی در تغذیه ورزشی داشته باشد؟ چغندر ( beta vulgaris ) ، یک منبع غذایی است که خاصیت درمانی نیز دارد و از جنبه مکمل های نیروزا هم شهرت فراوانی یافته است. هر چند سبزیجات متنوعی وجود دارند که در سلامت قلب، نقش مهمی ایفا می کنند، اما یکی از معروفترین آن ها، چغندر قرمز یا لبو است.

چرا چغندر مفید است؟ چغندر منبع غنی آنتی اکسیدان های قوی بوده و مقادیر زیاد نیترات دارد. مطالعات نشان می دهند سبزیجاتی که نیترات فراوانی دارند، موجب افزایش سلامت و بهبود عملکرد ورزشی می شوند.

نیترات، یک ماده شیمایی است که به طور طبیعی در غذاهای خاصی موجود بوده و بعد از مصرف، تبدیل به نیتریک اکسید می شود. نوشیدن آب چغندر میزان نیتریک اکسید را در بدن بالا می برد. این ماده شیمیایی می تواند جریان خون را افزایش داده ، عملکرد ریه را بهتر کند و انقباضات عضلانی را تقویت نماید. این ترکیب ، ورزشکاران را تشویق کرده تا برای بهبود استقامت تنفسی و عملکردشان ، از مکمل چغندر استفاده کنند.

سلامت قلبی تنفسی برای ورزشکاران و افراد فعال بسیار اهمیت دارد. این بخش از سلامت جسمی ، به توانایی گردش خون و سیستم تنفسی جهت تامین اکسیژن عضلات فعال حین تمرینات طولانی برمی گردد. نیتریک اکسید موجود در آب چغندر به این فرآیند کمک می کند و عملکرد قلبی- تنفسی و همچنین عملکرد عضلات را افزایش می دهد.

آیا آب چغندر تاثیرات روی عملکرد ورزشی دارد؟

نیتریت اکسید ، عملکرد های بدن را که در مصرف اکسیژن تاثیر می گذارند، تحریک می کند، رگ های خونی را باز کرده و جریان خون را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات فعال می رساند.

کانال رسمی ایفمارک را در تلگرام  دنبال کنید.